דף בית מפת אתר מאמרים צור קשר
סוגי קפה רשתות בתי קפה מוצרים נלווים לקפה מכונות קפה זני קפה מתכון קפה אינטרנט קפה מותגי קפה
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים >> היסטורית קפה

היסטורית קפה

האם פעם ישבתם בבוקר בזמן שאתם שותים את הקפה שלכם ושאלתם את עצמכם מתי בעצם גילו את הקפה? האם חשבתם פעם מי בעצם העלה את הרעיון לעשות ממנו משקה חם? כל זאת ועוד ידובר במאמר הבא,מאמר המדבר על ההיסטוריה של הקפה.
סביב היסטורית הקפה ישנם לא מעט מיתוסים, סיפורים, אגדות ותככים.

אגדה אחת מספרת שרואה צאן תימני בשם שיח אש שאדילי אשר סייר באתיופיה הבחין בהתנהגות חיובית של עזים מקומיות,משראה ממה הן אוכלות גם הוא רצה לאכול ואכן עשה זאת.

משאכל מאותו מאכל חווה גם הוא את אותה הרגשה ערנית וחיובית,כמובן שהיה מדובר בפולי קפה.

אגדה אחרת מספרת את אותו הסיפור רק שאותו אדם שחווה את זה היה רועה עיזים אתיופי בשם חאלדי.

ישנה אגדה נוספת המתייחסת למכובד עומאר אשר נידון על אויביו לגלות למדבר ולמות ברעב,עומאר חלם בלילה על חלום שמוביל אותו לעץ קפה,בבוקר קם והלך בעקבות החלום ומצא את העץ ומכיוון שלא יכל לאכול את הזרעים הוא הרתיח אותם ושתה אותם.

עומר מלא חיים מחדש פגש אנשים חולים רבים ונתן להם מאותו שיקוי שהכין,כמובן שלאחר שעזר לרבים המליצו לו לחזור לנמל מוקה בתימן יחד עם הדבר המופלא שמצא.

הסברה המדוברת היא שהקפה מקורו בקאפה שבאתיופיה,הקפה הועבר לתימן ועובד שם מהמאה ה-6 עד המאה ה-9, באותו זמן אישרה הרפואה המערבית שאכן המשקה אשר מכינים מפולי הקפה הוא לא מסוכן ויותר נכון שהוא ידידותי,מעורר ואינו מסוכן כלל וכלל,השומעות התחילו לרוץ בכל מדינות הרב ויחד איתם גם הקפה עצמו התחיל להתפרס,באותם מקומות בעולם האיסלמי היה אסור לשתות אלכוהול והקפה תפס מקום מכובד והתקבל שם בברכה.

ג'מאל א דין אל דהבאני היה הראשון שהחל להשתמש בקפה באותה צורה שאנו משתמשים בו כיום 1454.

אל ג'אזירי אחד מבין החשובים שבכותבים על הקפה מתאר לנו את התפשוטת הקפה צפונה,מתימן למכרה ולמדינה ואז הגיע גם לערים הגדולות יותר של העולם המוסלמי כגון קהיר ,דמשק,בגדד ועוד...

1511- במכה אחת ניתן איסור לשתות קפה,בשנת 1532 גם קהיר נכנסה לאיסור,כמובן שאיסור זה לא החזיק זמן רב עקב העובדה שהמשקה היה כה פופולארי והיה לו דרישה רבה.

בשנת 1517 הגיע מקהיר לקונסטנטינופול הקפה,שם הוקמו בתי קפה וטרקלינים.

לאיטליה הובאו ע"י הסוחרים מוונציה טרקליני קפה תורכיים,מושג שלא היה מוכר שם עד אז.

בנתיים בדמשק הוקמו בתי קפה וטרקלינים מפורסמים מאוד אשר הצליחו מאוד מבחינה כלכלית.

בשנת 1634 מוחמד בהאי אפנדי פתווה שהיה אז המופתי הגדול של האימפריה העותומאנית התיר את העישון ואת שתיית הקפה מתוך הנחה שכל מה שלא אסור במפורש באיסלאם ,הרי הוא מותר.

וונציה היה המקום הראשון באירופה בו שתו קפה עקב המסחר הער שהיה בין צפון אפריקה לוונציה.

בשנת 1650 הוקם בית הקפה הראשון באנגליה,מאז התחילו בתי הקפה להפוך למקום מפגש לאנשי עסקים באנגליה,כחמש שנים מאוחר יותר (1655) מסגר מלונדון המציא את מטחנת הקפה הראשונה .

בנתיים בזמנים אלו מטיילים צרפתים הביאו את הקפה גם לצרפת אך עדיין הוא לא ממש התפשט שם.

הכניסה הרשמית של הקפה לצרפת היה בשנת 1669 בעקבות ביקורו של השגריר התורכי שהביא איתו לחצר המלכותית של צרפת כמות נכבדת של אבקת קפה ופולי קפה ובכך ביסס את שתיית הקפה בפריס.

בשנת 1675 היו באנגליה כבר כ-3000 בתי קפה, בתי הקפה התפרסו על כל אנגליה, בשנת 1776 הוכרז ע"י הקפה ע"י הקונגרס האמריקאי כמשקה של ארה"ב כנגד התה המפורסם של האנגלים.

בשנת 1787 הבריח סגן אלוף פרנסיסקו דה מלו פאלטה את פולי הקפה מצרפת לברזיל, בשנת 1800 הפכה ברזיל ליצואנית קפה מה ששינה את פני תפוקת הקפה, שימוש בכוח העבודה הרב של הברזילאים הפך את כמות הקפה ותפוקתו ממשקה אצולה למשקה כלל עממי.

במהלך רוב המאה ה-19 ברזיל הייתה היצרנית הכמעט בלעדית של הקפה עקב הכוח עבודה האדיר שהושקע שם, כך היה גם במהלך המאה ה 20, אך המדיניות שם תמיד שמרה על מחירים מה שכניס לה מתחרים כגון קולומביה, גווטמלה ואינדונזיה...

 
חזור אחורה